Gesu honlapja
Tartalom
www.gesu.lapja.hu
 
Étlap!!!!!!!
 
Szemes
 
Balatonszárszó
 
Balatonszemes
Balatonszemes google map
 
Írországról
 
Kedvenc városaim időjárása
 
Kereső

Google

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Linkek
 
Időkép
 
Képeslapküldő


Küldj egy képeslapot!

 
Érdekes
 
Versek

 

További versek...
 
Horgászat
 
Balatoni horgászat
 
Horgászvideók (ÚJ)
 
Pecás oldalak
 
Ragadozó halaink
 
Békés halak
 
Egyéb vizi állatok
 
Statisztika
Indulás: 2006-03-05
 
Látogatók
 
TESZT
 
Balatoni horgászrend

 

BALATONI HORGÁSZREND

 

A Balatonon és vízrendszerén a halgazdálkodásra jogosult a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit ZRt. (8600 Siófok, Horgony u. 1.) A balatoni horgászoknak a jogszabályokon túl a helyi viszonyokhoz igazodó, néhány kérdésben a hatályos jogszabályoknál szigorúbb Balatoni Horgászrend előírásait is meg kell ismerniük és be kell tartaniuk. A szabályok ismeretének hiánya nem mentesít a következmények alól.

Szabályaink a horgászat igazi célját igyekeznek segíteni: a sportszerű halfogást, a kifogott hallal való kíméletes bánásmódot, a szabadidő kulturált eltöltését, az egészséges kikapcsolódást. Mindezeken kívül igyekeztünk olyan szabályrendszert alkotni, amely igyekszik megoldást találni a balatoni horgászok sűrűn felvetett problémáira, amely megpróbálja megvédeni a Balaton halállományát, és amely a tisztességes, sportszerű horgászt a legkevésbé korlátozza. Hisszük, hogy az alábbi szabályok a Balaton halállományának hosszú távú érdekeit, és így a horgászok érdekeit szolgálják.

 

  1. A horgász köteles a horgászat megkezdése előtt megismerni és a horgászat során betartani a 2013. évi CII. törvény, a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet, valamint a Balatoni Horgászrend rendelkezéseit.
  2. A 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet megsértése esetén a területi jegy minden esetben visszavonásra kerül, de az a Balatoni Horgászrend rendelkezéseinek megsértése esetén is visszavonásra kerülhet!
  3. Kirívó vagy ismétlődő szabályszegés esetén a szabályszegő horgász a balatoni területi jegy váltásától hosszabb időtartamra eltiltható. A szabályszegésekről és az értük kiróható lehetséges szankciókról Társaságunk honlapján tájékozódhat.
  4. A területi jegy megváltásával tulajdonosa hozzájárul, hogy róla a horgászati tevékenységével kapcsolatosan a halőrzési és halvédelmi feladatok ellátása közben a jogosult által fénykép, mozgókép és hangfelvétel készülhessen. Az ellenőrzés során készült felvételeket a törvényi előírásoknak megfelelően kezeljük.
  5. Március 1. – március 31. közötti időben az egész Balatonon, valamint április 1. – április 30. közötti időben az északi part engedélyezett területein vízi járműről horgászók számára csalihalat, halszeletet, műcsalit a horgászcsónakban tartani, azzal horgászni, továbbá balint, csukát, harcsát, kősüllőt, sügért, süllőt megtartani TILOS!
  6. Április 1. – április 30. közötti időben csak partról lehet horgászni. Ebben az időszakban vízijárműről (vitorlás, csónak stb.), valamint fürdőeszközről horgászni TILOS! Kivételt képez ez alól az alábbi két partszakasz, ahol kizárólag a part menti nádas szélétől számított maximum 50 m-es sávban engedélyezett a horgászat békés halra, 06:00 és 19:00 között. Az időpontok a kikötőből való indulást, valamint beérkezést jelölik! Ezen két partmenti sávon kívül a Balaton területén közlekedő vízi járműben horgászathoz használt eszközt tartani TILOS! A parti bejáróval nem rendelkező vízi állásokat (stégeket) csak gázolva szabad megközelíteni. A horgászható partszakaszok:
    • A Balaton keleti medencéjének északi partján: Balatonkenesén a Peremartoni HE kikötőjének bejáratától (47°02’21,5”N; 18°04’15,9”E) Balatonfüreden az Aszófői-séd torkolatáig (46°55’55,4”N; 17°51’36,1”E);
    • a Balaton középső és nyugati medencéjének északi partján: Örvényesen a Bozsai HE kikötőjének bejáratától (46°54’39,6”N; 17°49’45,2”E) Keszthelyen a Kőolajipari Sporthorgász Egyesület kikötőjétől 150 m-re délre lévő határpontig (46°43’24,3”N; 17°14’48,2”E).
  7. November 1. – március 31. közötti időben vízijárműről (vitorlás, csónak stb.) csak 06:00 és 22:00 között szabad horgászni, az éjszakai horgászat TILOS! A parti horgászatot e korlátozás nem érinti.
  8. A felnőtt horgász naponta legfeljebb 5 db darabszám-korlátozás alá tartozó halat foghat, ebből legfeljebb 3 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen 10 kg feletti mennyiséget. Ha egy hallal átlépi a 10 kg-os határt, megtarthatja, de arra a halfajra aznapra be kell fejeznie a horgászatot. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 10 kg-ot foghat.
  9. Az ifjúsági horgász naponta legfeljebb 3 db darabszám-korlátozás alá tartozó halat foghat, ebből legfeljebb 2 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen 10 kiló feletti mennyiséget. Ha egy hallal átlépi a 10 kilós határt, megtarthatja, de arra a halfajra aznapra be kell fejeznie a horgászatot. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 5 kg-ot foghat.
  10. A gyermek horgász 1 db horgászkészséggel, tetszőleges módszerrel (fenekezés, úszózás, pergetés stb.) horgászhat, a darabszám-korlátozás alá tartozó halfajokból naponta 1 db-ot, a darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 3 kg-ot foghat.
  11. felnőtt horgász az éves területi jeggyel az év során összesen 100 db, az ifjúsági horgász 50 db, a gyermek horgász pedig 20 db darabszám-korlátozással védett halat tarthat meg. A kvóta elérésekor lehetőség van új területi jegy váltására.
  12. 24 órás jeggyel összesen a törvény által egy napra meghatározott darabszám fogható!
  13. 72 órás jeggyel összesen a törvény által három napra meghatározott darabszám fogható, a törvény által meghatározott napi korlátozás szerint.
  14. A Hajózási Szabályzat szerinti kishajó vagy magasabb kategóriába tartozó (lajstromszámmal rendelkező) vízi járműről horgászni kizárólag általános területi jegy birtokában szabad! Az éves partközeli jeggyel rendelkező horgásznak lehetősége van kiegészítő általános napijegyet váltania.
  15. A 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben foglalt méretkorlátozásoktól eltérően a Balatonon és vízrendszerén az alábbi fajok esetében az itt meghatározott méretkorlátozás érvényes: ponty: 35 cm, süllő: 35 cm, balin: 45 cm, csuka: 45 cm. A harcsa tilalmi idejében mérettől függetlenül védettséget élvez!
  16. A Kis-Balatonon naponta 1 db darabszám-korlátozás alá tartozó ragadozó hal (balin, csuka, harcsa, kősüllő, süllő) fogható.
  17. Sleppelni csak egy, kézben tartott bottal szabad.
  18. A szabályosan kifogott és elvinni kívánt, méretkorlátozással védett halat a horgász még a vízparton köteles gyorsan és kíméletesen megölni, az ilyen élő hal szállítása TILOS!
  19. A kifogott és szákba, pányvára, bilincsre helyezett halat kicserélni tilos. A visszaengedni kívánt halat a fogást követően a legrövidebb időn belül el kell engedni.
  20. A horgászzsákmány eladása, gazdasági jellegű cseréje SZIGORÚAN TILOS!
  21. A horgászzsákmányt a horgász a vízparton nem ajándékozhatja el!
  22. A horgászzsákmányt a horgászat befejezéséig a horgászhelyen, vízijárművön feldolgozni TILOS!
  23. behúzós, behordós horgászmódszer kizárólag általános éves területi jegy vagy behúzós heti területi jegy birtokában gyakorolható, a módszer külön fejezetben taglalt szabályozása mellett, amely az említett jegyek mellékleteként és honlapunkon (www.balatonihal.hu/behuzoshorgaszat) olvasható. Behúzásnak, behordásnak minősül az a horgászmódszer, amelynek során a horgász a szereléket eszköz használatával (pl. csónak, etetőhajó, egyéb megengedett jármű), vagy dobás mellőzésével a vízben begyalogolva, beúszva juttatja el a horgászhelyre úgy, hogy ezt követően a parton vagy a parttal összeköttetésben lévő stégen vár kapásra. Nem tekintendő behúzásnak, behordásnak a vízben történő begyalogolással, majd dobással bejuttatott végszerelékkel való horgászat. E szabályozások megsértése a horgászrend megsértésének minősül!
  24. A haltelepítések napján a haltelepítés helyétől számított 100 méteres távolságon belül horgászni TILOS!
  25. Horgászat közben a horgászhelyet elhagyni, a bevetett horgászbotokat őrizetlenül hagyni, illetve felügyeletüket másra bízni tilos, kivéve a begyaloglós és behúzós módszer esetében a második készség bevetéséig.
  26. Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a horgászhely kivilágítása és a horgászathoz használt, veszteglő vízi jármű minden irányból látható fénnyel történő kivilágítása kötelező.
  27. Tilos a vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédelmet szolgáló építmények megbontása, károsítása.
  28. Szennyezett, szemetes horgászhelyen a horgászatot megkezdeni vagy folytatni tilos. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.
  29. Foglalt hely létesítése tilos, kivételt képeznek az engedéllyel rendelkező víziállások.

 

A horgászrend 2015. január 5-én lépett hatályba.

 

 

 

 

  2013-as Balatoni Horgászrend változásairól a november 24-én a balaton-parti horgász egyesületek képviselőinek tartott előadások alkalmával és a november 27-én társaságunk központjában tartott sajtótájékoztatón már beszámoltunk, a teljes szöveget ezúttal mindenki számára elérhetővé tesszük.

A 2012. január 1-ével bevezetett Új Balatoni Horgászrendről elmondhatjuk, hogy bevált, a horgászok többsége örömmel fogadta. A süllő tekintetében már érezhető is a javulás: egyrészt a horgászfogásokban, másrészt a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatásai szerint nagyon jó volt az idei süllőszaporulat, mindez a márciusi-áprilisi korlátozások hatása (Március hónapban tilos ragadozóhalra horgászni, áprilisban csak a partról szabad horgászni, hogy a többségében nyílt vízen lévő süllő-ívóhelyek zavartalanok legyenek). A horgászrend sikereként könyveljük el azt is, hogy a 2012. november 24-én társaságunk központjában a balaton-parti horgász egyesületek képviselőinek tartott fórumon nem hangzott el olyan kritika, amely a balatoni horgászrend érdemi módosítását irányozná elő. A horgászrend tehát bevált, de mindazon horgászok, akiknek az (anyagi) érdekeit sértette, természetesen kritizálták. Nekik meg kell érteniük, hogy a horgászrend nem horgász-érdekvédelmet szolgál, hanem a Balaton érdekeit. Sajnos már horgász vezetők is elismerik, hogy az átlag magyar horgász „húshorgász”. Ki kell hangsúlyozni azonban, hogy a horgászat rekreációs tevékenység, nem szabad, hogy az egyéni haszonszerzésről szóljon.

A jó tapasztalatok miatt a horgászrend alapvetően változatlan marad 2013-ban is, csak kisebb pontosításokat, kiegészítéseket hajtottunk végre azon pontok tekintetében, amelyek értelmezése láthatótan problémás volt néhány horgász számára.

 A horgászrend 4. pontja, miszerint „Március 1. és március 31. közötti időben ragadozó halakra horgászni TILOS!”, többek számára nem volt egyértelmű, halőreink intézkedései során is akadtak viták, ezért pontosítottunk rajta: „Március 1. és március 31. közötti időben csalihallal, halszelettel, műcsalival horgászni, balint, csukát, harcsát, kősüllőt, sügeret, süllőt megtartani TILOS!”

A horgászrend 6. (Október 15. és március 31. közötti időben a vermelő halállomány védelme érdekében halradar és szonár használata TILOS!) és 7. (Október 15. és március 31. közötti időben vízijárműről (vitorlás, csónak, stb.) csak 04-22 óráig lehet horgászni, az éjszakai horgászat TILOS! A parti horgászatot e korlátozás nem érinti.) pontjaiban meghatározott tilalmak kezdő dátumát eltoltuk november 1-re. Ezt a módosítást a vízirendészettel egyetértésben hajtottuk végre, mivel a Balatonon a viharjelző szolgálat csak október végéig üzemel, ez után a veszélyes helyzetek elkerülése érdekében nem kívánatos, hogy egész éjszakára csónakok maradjanak a vízen.

Három új ponttal is bővül a horgászrend 2013-tól:

  • „17. Sleppelni csak egy, kézben tartott bottal szabad.” – Ezen rendelkezés a csali vízi jármű után történő vontatását szabályozza: tilos a külföldön több nagy tavon alkalmazott, a csónak pereméhez rögzített botokkal történő vontatás.
  • „29. A horgászzsákmányt a horgászat befejezéséig a horgászhelyen, vízijárművön feldolgozni TILOS!” – Ennek a pontnak egyrészt környezetvédelmi indíttatása van, másrészt sajnos a halőreink tapasztaltak olyan esetet, hogy a horgász a méreten aluli halat lefilézte, hogy később ne lehessen megállapítani a pontos hosszát.
  • „39. Foglalt hely létesítése tilos, kivételt képeznek az engedéllyel rendelkező víziállások.” – Ezen rendelkezés meghozását is sajnos rossz tapasztalatok előzték meg. A horgászturizmus érdeke is, hogy a Balatonhoz látogató horgászok elegendő számú és minőségű horgászhelyhez juthassanak.

 

Végül meg kell említeni, hogy a fogási naplóban is történtek kisebb módosítások. Néhány horgász számára a kitöltési útmutató 2012-es szövege alapján nem volt egyértelmű hogy mit kezdjenek a naplóban elhelyezett naptárral, ezért a 2013-as szöveget egyértelműsítettük: „A horgászat megkezdésekor a horgász köteles megjelölni a fogási naplóban az adott napot. Erre szolgál a napló 32.-33. oldalán a naptár, ebben bekarikázással vagy X-eléssel kell a napot megjelölni. Vízi járművel (vitorlás, csónak, stb.) az indulás számít a horgászat megkezdésének, ekkor kell bejelölni a napot.”

Szeretnénk, ha a horgászok a fogási napló folyamatos vezetése mellett nagyobb figyelmet fordítanának a napló év végi összesítésére, ezért a kitöltési útmutatót egy új ponttal bővítettük: „A fogási napló leadása előtt az éves fogásokat a 34.-35. oldalon található táblázatban halfajonként kell összesíteni. A Balaton medencéit az alábbiak szerint értelmezzük:

Balaton keleti medence

(Tihanytól-Zamárdiig)

Balaton középső medence

(Sajkodtól-Badacsonyörsig; Szántódtól-Fonyódligetig)

Balaton nyugati medence

(Fonyódtól Badacsonytomajig)”

Bár a horgász a fogások bejegyzésekor település szerint megjelöli a fogás helyszínét, a Balaton három medencére osztását azért tartjuk fontosnak, hogy az év végi összesítő táblázat segítségével könnyebben dolgozhassunk fel regionális adatokat.

Szerettük volna pontosítani az angolna helyzetét is. Bár méretkorlátozással nem védett hal (így naponta 10 kg fogható belőle), szeretnénk pontos adatokat kapni az angolna-fogásokról. Ezért a fogási napló kitöltési útmutatójának 1. és 2. pontjait az alábbiak szerint pontosítottuk: „A méretkorlátozással védett halakat, valamint az angolnát a fogási naplóba a fogást követően azonnal be kell írni.”

„A fogási naplóban jelezni kell a méretkorlátozással védett halak, valamint az angolna fogásának időpontját (dátum, óra, perc).”

 

Az alábbiakban közöljük a 2013.-as évre szóló fogási naplóban szereplő kitöltési útmutató és Balatoni Horgászrend pontos szövegét:

 

Kitöltési útmutató

 

A fogási napló a halászati törvény által meghatározott dokumentum, melyet a halászati jogosultnak kell kiadnia a területi engedélyhez.

A napló sorszámozott és egységes az éves és napi jeggyel rendelkező horgászok számára.

A fogási napló rendeltetése a kifogott hal nyilvántartásán túl, hogy jóval pontosabb adataink legyenek a balatoni horgászfogásokról, a balatoni horgászok szokásairól.

Ezeken túl a napló a halőrzés munkáját is jelentősen segíti.

Tudjuk, hogy a napló, illetve a vezetése kötelezettségeket ró a horgászokra, azonban bízunk abban, hogy a becsületes horgászok számára ez nem jelent terhet.

Kérjük, hogy figyelmesen olvassa el a napló kitöltésére vonatkozó útmutatót.

Segítségét és megértését köszönjük.

 

1. A fogási napló vezetése kötelező. A méretkorlátozással védett halakat, valamint az angolnát a fogási naplóba a fogást követően azonnal be kell írni. A többi halat (garda, egyéb halfajok) a horgászat befejezése után, de a vízpart elhagyása előtt kell beírni a fogási naplóba.

 

2. A fogási naplóban jelezni kell a méretkorlátozással védett halak, valamint az angolna fogásának időpontját (dátum, óra, perc).

 

3. A fogási naplóban a fogás helyét vezetni kell, a Balaton esetében azt a települést kell megjelölni, amelynek partszakaszán a horgász horgászik, nyíltvízi (vízi járműről történő, pl: vitorlás, csónak, stb.) horgászat esetén azt a települést, ahol a kikötő van, amelyből indult.

 

4. A naplóba a hal becsült súlyát kell beírni, egész illetve fél kilós kerekítésekkel. (Fél kilós kerekítést a süllő, kősüllő és garda esetében kell alkalmazni.)

 

5. A horgászat megkezdésekor a horgász köteles megjelölni a fogási naplóban az adott napot. Erre szolgál a napló 32-33. oldalán a naptár, ebben bekarikázással vagy X-eléssel kell a napot megjelölni. Vízi járművel (vitorlás, csónak, stb.) az indulás számít a horgászat megkezdésének, ekkor kell bejelölni a napot.

 

6. A napló utolsó oldala egy előre megírt igazolást tartalmaz a napló leadásáról, ezt leadáskor a leadás helyén aláírják, pecsételik, letépik, és visszaadják a horgásznak. A napló leadható a jegybizományosoknál, illetve a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. siófoki és keszthelyi telepén. A naplót postán visszaküldeni csak Siófokra lehet.

 

7. Aki a balatoni fogási naplóját nem adja le a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. felé, az következő évben nem válthat Balatoni Területi Engedélyt.

 

8. A fogási napló leadása előtt az éves fogásokat a 34-35. oldalon található táblázatban halfajonként kell összesíteni.

Balaton medencéit az alábbiak szerint értelmezzük:

Balaton keleti medence: Tihanytól-Zamárdiig

Balaton középső medence:  Sajkodtól-Badacsonyörsig

      Szántódtól-Fonyódligetig

Balaton nyugati medence: Fonyódtól-Badacsonytomajig

 

 

BALATONI HORGÁSZREND 2013

 

A Balatonon és vízrendszerén a halászati jogosult a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit ZRt. (8600 Siófok, Horgony u. 1.) A balatoni horgászoknak a jogszabályokon túl a helyi viszonyokhoz igazodó, néhány kérdésben a hatályos jogszabályoknál szigorúbb Balatoni Horgászrend előírásait is meg kell ismerniük és be kell tartaniuk. A szabályok nem ismerete nem mentesít a következmények alól.

A horgászat szabályait elsősorban az 1997. évi XLI. törvény és a kapcsolódó jogszabályok határozzák meg. Másodsorban a Balaton specialitásait tükröző Balatoni Horgászrend rendelkezéseit kell betartani. Harmadsorban vannak a horgászatnak olyan íratlan etikai szabályai, amelyeket szintén nem illik, nem szabad áthágni.

Szabályaink a horgászat igazi célját igyekeznek segíteni: a sportszerű halfogást, a kifogott hallal való kíméletes bánásmódot, a szabadidő kulturált eltöltését, az egészséges kikapcsolódást. Mindezeken kívül igyekeztünk olyan szabályrendszert alkotni, amely igyekszik megoldást találni a balatoni horgászok sűrűn felvetett problémáira, amely megpróbálja megvédeni a Balaton halállományát, és amely a tisztességes, sportszerű horgászt a legkevésbé korlátozza.

 

  1. A Balatonon és vízrendszerén (a területi engedélyeken feltüntetett vízterületeken) csak érvényes állami horgászjeggyel és területi engedéllyel szabad horgászni.
  2. A horgászat megkezdése előtt meg kell ismerni, és a horgászat során be kell tartani a helyi horgászrendet.
  3. A horgász, a horgászat ellenőrzésére jogosult személy (rendőrség, halászati hatóság, halőr, mezőőr, természetvédelmi őr) felszólítására köteles a horgászatra jogosító iratait, fogási naplóját, személyazonosító okmányát felmutatni, illetve járműve átvizsgálását biztosítani.
  4. Március 1. és március 31. közötti időben csalihallal, halszelettel, műcsalival horgászni, balint, csukát, harcsát, kősüllőt, sügeret, süllőt megtartani TILOS!
  5. Április 1. és április 30. közötti időben csak partról lehet horgászni. Ebben az időszakban vízi járműről (vitorlás, csónak, stb.), fürdőeszközről, illetve parti bejáróval nem rendelkező víziállásról (stégről) horgászni TILOS!
  6. November 1. és március 31. közötti időben a vermelő halállomány védelme érdekében halradar és szonár használata TILOS!
  7. November 1. és március 31. közötti időben vízi járműről (vitorlás, csónak, stb.) csak 04-22 óráig lehet horgászni, az éjszakai horgászat TILOS! A parti horgászatot e korlátozás nem érinti.
  8. A felnőtt horgász naponta legfeljebb 5 db méretkorlátozással védett halat foghat, ebből legfeljebb 3 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen 10 kiló feletti mennyiséget. Ha egy hallal átlépi a 10 kilós határt, megtarthatja, de arra a halfajra aznapra be kell fejeznie a horgászatot. A méretkorlátozással nem védett halakból naponta 10 kg-ot foghat.
  9. Az ifjúsági horgász naponta legfeljebb 3 db méretkorlátozással védett halat foghat, ebből legfeljebb 2 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen 10 kiló feletti mennyiséget. Ha egy hallal átlépi a 10 kilós határt, megtarthatja, de arra a halfajra aznapra be kell fejeznie a horgászatot. A méretkorlátozással nem védett halakból naponta 5 kg-ot foghat.
  10. A gyermek horgász méretkorlátozással védett halat nem foghat, a méretkorlátozással nem védett halakból naponta 3 kg-ot foghat.
  11. 24 órás jeggyel összesen a törvény által egy napra meghatározott darabszám fogható!
  12. 72 órás jeggyel összesen a törvény által három napra meghatározott darabszám fogható! A törvény által meghatározott napi korlátozás szerint.
  13. A Kis-Balatonon naponta egy db méretkorlátozással védett ragadozó hal fogható.
  14. A felnőtt horgász egy időben két horgászbottal, botonként maximum három horoggal horgászhat.
  15. Az ifjúsági horgász egy időben egy horgászbottal, azon maximum két horoggal horgászhat.
  16. A gyermek horgász egy időben egy horgászbottal, egy horoggal és kizárólag úszós felszereléssel horgászhat.
  17. Sleppelni csak egy, kézben tartott bottal szabad.
  18. A Balatonon kizárólag a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. által kiadott fogási napló érvényes, a kifogott halakat ebbe kell beírni.
  19. A horgászat megkezdésekor a horgász köteles megjelölni a fogási naplóban az adott napot. Vízi járművel (vitorlás, csónak, stb.) az indulás számít a horgászat megkezdésének, ekkor kell bejelölni a napot.
  20. A méretkorlátozással védett halakat, valamint az angolnát a fogási naplóba a fogást követően azonnal be kell írni. A többi halat (garda, egyéb halfajok) a horgászat befejezése után, de a vízpart elhagyása előtt kell beírni a fogási naplóba.
  21. A fogási naplóban jelezni kell a méretkorlátozással védett halak, valamint az angolna fogásának időpontját (dátum, óra, perc).
  22. A fogási naplóban a fogás helyét vezetni kell, a Balaton esetében azt a települést kell megjelölni, amelynek partszakaszán a horgász horgászik, nyíltvízi (vízi járműről történő pl: vitorlás, csónak, stb.) horgászat esetén azt a települést, ahol van a kikötő, amelyből indult.
  23. Azt a kifogott halat, amely valamely korlátozás miatt visszabocsátandó a vízbe, kíméletesen és azonnal vissza kell engedni, akkor is, ha sérült vagy esetleg elpusztult.
  24. Tilos a megfogott halak kínzása. A kifogott halakat a horgászhely elhagyásáig élve kell tartani, vagy azonnal meg kell ölni.
  25. A szabályosan kifogott és elvinni kívánt, méretkorlátozással védett halat a horgász még a vízparton köteles gyorsan és kíméletesen megölni, az élő hal szállítása TILOS!
  26. A kifogott és szákba, pányvára, bilincsre helyezett halat kicserélni, később visszaengedni tilos. A visszaengedni kívánt halat a fogást követően a legrövidebb időn belül el kell engedni.
  27. A horgászzsákmány eladása, gazdasági jellegű cseréje SZIGORÚAN TILOS!
  28. A horgászzsákmányt a horgász a vízparton nem ajándékozhatja el!
  29. A horgászzsákmányt a horgászat befejezéséig a horgászhelyen, vízi járművön feldolgozni TILOS!
  30. Tilos a behordás vagy más eszközzel történő bejuttatás (pl: etetőhajó), a csalit csak dobással lehet eljuttatni a meghorgászni kívánt területre.
  31. A haltelepítési pontokon elrendelt eseti időszakos tilalmak betartása kötelező.
  32. Horgászat közben a horgászhelyet elhagyni, a bevetett horgászbotokat őrizetlenül hagyni, illetve felügyeletüket másra bízni tilos.
  33. Szigorúan tilos az ún. gereblyéző horgászmódszer és minden olyan módszer alkalmazása, amely során a horgot kívülről akasztják a hal testébe.
  34. A kívülről akadt halat megtartani TILOS!
  35. Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a horgászhely kivilágítása kötelező.
  36. Az őshonos halállomány védelme miatt razbórát, ezüstkárászt a Balatonba engedni, azzal csalizni SZIGORÚAN TILOS!
  37. Tilos a vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédelmet szolgáló építmények megbontása, károsítása.
  38. Szennyezett, szemetes horgászhelyen a horgászatot megkezdeni, vagy folytatni tilos. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.
  39. Foglalt hely létesítése tilos, kivételt képeznek az engedéllyel rendelkező víziállások.
  40. A Balatonon a halak nagy tápanyagtartalmú és nagy mennyiségű (napi 2-3 kg feletti) szoktató beetetése TILOS.

 

 

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. megalkotta a 2012-es évre érvényes, új Balatoni Horgászrendjét, amely a korábbiakhoz képest jelentős változásokat tartalmaz. Ilyen többek között a régi általános tilalom részleges visszahozása, amely április 1 és 30. között a nyíltvízi horgászat tiltásával a Balaton süllőállományát hivatott védeni. Úgy véljük, az új horgászrend betartása egyetlen tisztességes horgász számára sem okoz majd problémát, mindemellett kérünk mindenkit, hogy ismerje megaz új rendelkezés magyarázatát, amely azonban csupán tömörített, nem minden részletre kiterjedő változata az új horgászrendnek.

Bevezető

Az új horgászrend létrejöttét megelőzően számos szervezettel tárgyaltunk, hiszen célunk egy betartható dokumentum létrehozása volt,amely nemcsak a balatoni horgászok gyakorta felvetett problémáira igyekszik megoldást találni, hanem arra is hivatott, hogy óvja a Balaton ökológiai állapotát, megvédje a tó halállományát, ezzel párhuzamosan pedig a legkevésbé korlátozza a tisztességes, sportszerű horgászt.

A horgászrend létrehozásakor a társaságunkhoz beérkező levelek alapján maximálisan figyelembe vettük a horgászok véleményét, ezen túl a halőrök, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság valamint a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet meglátásait.

Korábban azt terveztük, hogy társadalmi vitára bocsátjuk, ahogy azt az új fogási napló esetében is megtettük. Erre végül azért nem került sor, mert a szakmai oldalakról érkezett visszajelzések azt mutatták, egy ilyen típusú egyeztetés feltehetően parttalan vitává fajult volna.

 

Új típusú időszakos tilalmak

Az új horgászrend megalkotásakor felmerült a kérdés, hogy melyik balatoni halfaj szorul leginkább védelemre. Mindent figyelembe véve úgy döntöttünk, hogy a Balaton egyik leghíresebb halát, a süllőt kell elsősorban védenünk, így a Horgászrend számos eleme ezt a célt szolgálja.

Ezt figyelembe véve került a horgászrendbe az, a tó teljes ragadozóhal-állományát megóvni szándékozó új rendelkezés, amely szerint március 1. és március 31. között tilos ragadozó halat fogni. A térség időjárási viszonyait figyelembe véve úgy véljük, hogy a tilalmi időszak megválasztásával a horgászok valójában nem egy teljes hónapot veszítenek, csupán két hetet, hiszen március első 2 hetében a Balatont jellemzően még jég borítja.

A halállomány nyugalmán kívül szintén ezt a célt szolgálja a nyílt vízi horgászat megtiltása április 1. és április 30. között. Ebben az időszakban csak a partról lehet horgászni a Balatonon.

A süllőállomány védelmét szolgálja még emellett az a pont is, amely október 15. és március 31. között megtiltja a halradar használatát. Ezt a korlátozást egyébként az is indokolja, hogy visszaszorítsuk a gereblyézéses módszer használatát a vermelés időszakában. Az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy ebben az időintervallumban a vermelő halak felderítésére szinte minden esetben használták a halradarokat.

Az új tiltások sorába tartozik méga nyílt vízi éjszakai horgászat betiltása, amely ugyancsak az október 15-től március 31-ig terjedő időszakra vonatkozik. Ekkor vízijárműről csak hajnal 4 és este 10 óra között lehet horgászni.

 

A horgászzsákmányra vonatkozó tilalmak

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a bojlis horgászok között kialakult egy jelentős réteg, akik a nagypontyok kifogására specializálódtak, és úgynevezett megélhetési horgászként tevékenykednek, a bojlis horgászat alapelveivel nem törődve, zsákmányukat rendszeresen eladják.

Ennek megakadályozása érdekében, a megélhetési horgászok elfogását segítő szabályok is beépítésre kerültek az új horgászrendbe.

Új mennyiségi korlátozás lép életbe, ami ráépül a törvény által meghatározott darabszám korlátozásra. Eszerint a horgász a törvényileg meghatározottaknak megfelelően naponta 5 darab (3+2) méretkorlátozással védett halat foghat, de egy fajból sem foghat ki 10 kilónál többet. Ez azt jelenti, hogy például, akinek mondjuk, pontyból horgára akad egy 11 kilós példányt, az aznap ebből a fajból több halat nem foghat, be kell fejeznie a pontyozást, de ha például 3 db 3 kilós pontyot fog, akkor azokat megtarthatja, mert 10 kiló alatt a darabszám korlátozás érvényesül.

Ez a szabály igyekszik kiszolgálni a horgászok igényeit, igazából a többek által kért és emlegetett felső méretkorlátozás (például 5 kiló feletti kötelező visszaeresztés) helyett került a horgászrendbe, ugyanis egy kapitális fogástól nem szeretnénk egyetlen tisztességes horgászt sem megfosztani és azt is elfogadjuk, hogy a horgászok saját szükségletként, a család számára fognak halat. Azt azonban nem tartjuk elfogadhatónak, hogy egyesek hasznot húzzanak a Balaton nagyponty állományának ritkításából.

Sajnos a hazai horgászmentalitást ismerve, a nem szabálykövető hozzáállással jellemezhető horgászréteg általában megtalálta a kiskapukat, és a szabályok áthágásával igyekezett hasznot húzni a balatoni halállomány veszélyeztetéséből. Egyben a tisztességes horgásztól elvették a lehetőséget, hogy sportszerűen megfogja a rekordhalat. Ezért fenntartjuka horgászzsákmány értékesítésének tilalmát, és az eddig kihasznált kiskapu bezárása érdekében nem engedélyezett a hal vízparti elajándékozása sem. Tiltás alá kerül a méretkorlátozással védett élőhal szállítása, ez azonban nem akadályozza a csalihal betárolási célú szállítását.

 

Változások a jegyrendszerben

Ahogy arról a horgászengedélyek díjszabásának megalkotásakor már szóltunk, két új kategória is megjelenik a jegyrendszerben. A gyerekek számára 14 éves korig létrehoztuk a gyerekjegyet, amellyel számukra rendkívül kedvezményes áron, évente 1500 forintért tesszük lehetővé a horgászatot. Azt azonban szeretnénk elkerülni, hogy a gyermek jegyét alibiként felhasználva, a szülő saját magának biztosítsa a több botos horgászat lehetőségét, illetve a több hal elvitelének a lehetőségét.

A gyerekjeggyel ezért csak korlátozásokkal lehet halat fogni. A gyerekjeggyel kizárólag úszós módszerrel lehet horgászni és méretkorlátozással védett halat nem lehet megtartani.

A másik új jegykategória a 14-18 éves korosztálynak készült ifjúsági jegy, amellyel a fiatal horgász naponta 3 (2+1) méretkorlátozással védett halat foghat. Az a szabály azonban az ifjú pecásokra is érvényes, hogy ha egy fajból 10 kilósnál nagyobb példány akad a horogra, erre a fajra aznapra be kell fejezniük a horgászatot.

Fontos megjegyezni, hogy az előbb említett jegytípusokban a korhatárokat illetően van átjárási lehetőség, ez azonban csak felfelé érvényes. Vagyis, ha a 14 évesnél fiatalabb gyerek úgy gondolja, hogy a nagyobb lehetőségek kihasználása végett inkább ifjúsági jegyet vásárol, ezt megteheti.Ugyanakkor a 15. életévét betöltött fiatal már nem válthat gyerekjegyet. Ugyanez igaz az ifjúsági kategóriában. Ez a korosztály, ha akar, válthat felnőtt jegyet, a 18. betöltött életév után azonban kedvezményes árú, ifjúsági jegy már nem vásárolható.

A korosztályi határok tekintetében minden esetben a betöltött életév a mérvadó, vagyis gyermek abban az évben válthat utoljára gyerekjegyet, amelyikben betölti a 14. életévét, ugyanígy ifjúsági jegyet válthat még az a fiatal, aki a tárgyévben ünnepli a 18. születésnapját.

A nyugdíjas jegyek esetében ugyanez a szabály érvényes, aki az adott esztendőben éri el a 65 évet, az jogosult erre a jegytípusra. (Függetlenül attól, hogy év közben vagy az év végén született.)

Új szabályozás alá esnek a 24 illetve 72 órás jegyekis. Függetlenül attól, hogy a 24 órás jeggyel akár két napon át is lehet horgászni, a kifogott halmennyiség azonban ebben az esetben sem haladhatja meg az egy napra meghatározott mennyiséget, azaz a napi 5 (3+2) halat.

Ugyanez igaz a 72 órás jegyre. Hiába érint a jegytípus akár 4 napot, a horgász csak a 3 napra kifogható halmennyiséget viheti el magával.

 

A Balaton ökológiai védelme, az őshonos halállomány megóvása

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. kiemelt figyelmet fordít az őshonos halállomány védelmére, ami nemcsak az ökológiai egyensúly fenntartása miatt fontos, de a horgászok érdekét is szolgálja.

Az őshonos állomány védelmével párhuzamosan, kiemelt jelentőséggel bír az idegenhonos halfajok szelekciója. Ebben pedig a horgásztársadalom segítségére és megértésére is szükség van. Arra kérünk minden horgászt, hogy razbórátés ezüstkárászt semmi esetre se használjanak csalihalként. Ezeknek a halfajoknak a Balatonba engedése tilos.

A horgászok részéről kritikaként gyakran megfogalmazódik, hogy mit is jelent és honnan ered az etetésre vonatkozó korlátozás.(A Balatonban tilosa halak nagy tápanyagtartalmú és nagy mennyiségű szoktató beetetése.) A szabály elsősorban vízminőség védelmi célokat szolgál, és egyben a Balaton ökológiai állapotának védelmére és a vízminőség javítására vonatkozó 1033/2004 kormányhatározatnak tesz eleget.

Balatoni Horgászrend

 

1.      A Balatonon és vízrendszerén – a területi engedélyeken feltüntetett vízterületeken – csak érvényes állami horgászjeggyel és területi engedéllyel szabad horgászni.

2.      A horgászat megkezdése előtt meg kell ismerni, és a horgászat során be kell tartani a helyi horgászrendet.

3.      A horgász, a horgászat ellenőrzésére jogosult személy (rendőrség, halászati hatóság, halőr, mezőőr, természetvédelmi őr), felszólítására köteles a horgászatra jogosító iratait, fogási naplóját, személyazonosító okmányát felmutatni, illetve járműve átvizsgálását biztosítani.

4.      Március 1. – március 31. közötti időben ragadozó halakra horgászni TILOS!

5.      Április 1. – április 30. közötti időben csak partról lehet horgászni. Ebben az időszakban vízijárműről (vitorlás, csónak, stb.), fürdőeszközről, illetve parti bejáróval nem rendelkező víziállásról (stégről) horgászni TILOS!

6.      Október 15. – március 31. közötti időben a vermelő halállomány védelme érdekében halradar használata TILOS!

7.      Október 15. – március 31. közötti időben vízijárműről (vitorlás, csónak, stb.) csak 04-22 óráig lehet horgászni, az éjszakai horgászat TILOS! A parti horgászatot e korlátozás nem érinti.

8.      A felnőtt horgász naponta legfeljebb 5 db méretkorlátozással védett halat foghat, ebből legfeljebb 3 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen 10 kiló feletti mennyiséget. Ha egy hallal átlépi a 10 kilós határt, megtarthatja, de arra a halfajra aznapra be kell fejeznie a horgászatot.

A méretkorlátozással nem védett halakból naponta 10 kg-ot foghat.

9.      Az ifjúsági horgász naponta legfeljebb 3 db méretkorlátozással védett halat foghat, ebből legfeljebb 2 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen 10 kiló feletti mennyiséget. Ha egy hallal átlépi a 10 kilós határt, megtarthatja, de arra a halfajra aznapra be kell fejeznie a horgászatot.

A méretkorlátozással nem védett halakból naponta 5 kg-ot foghat.

10.  A gyermek horgász méretkorlátozással védett halat nem foghat, a méretkorlátozással nem védett halakból naponta 3 kg-ot foghat.

11.  24 órás jeggyel összesen a törvény által egy napra meghatározott darabszám fogható!

12.  72 órás jeggyel összesen a törvény által három napra meghatározott darabszám fogható!

13.  A Kis-Balatonon naponta egy db méretkorlátozással védett ragadozó hal fogható.

14.  A felnőtt horgász egy időben két horgászbottal, botonként maximum három horoggal horgászhat.

15.  Az ifjúsági horgász egy időben egy horgászbottal, azon maximum két horoggal horgászhat.

16.  A gyermek horgász egy időben egy horgászbottal, egy horoggal és kizárólag úszós felszereléssel horgászhat.

17.  A Balatonon kizárólag a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. által kiadott fogási napló érvényes, a kifogott halakat ebbe kell beírni.

18.  A horgászat megkezdésekor a horgász köteles megjelölni a fogási naplóban az adott napot. Vízijárművel (vitorlás, csónak, stb.) az indulás számít a horgászat megkezdésének, ekkor kell bejelölni a napot.

19.  A méretkorlátozással védett halakat a fogási naplóba a fogást követően azonnal be kell írni. A többi halat (garda, egyéb halfajok)a horgászat befejezése után, de a vízpart elhagyása előtt kell beírni a fogási naplóba.

20.  A fogási naplóban jelezni kell a méretkorlátozással védett halak fogásának időpontját (dátum, óra, perc).

21.  A fogási naplóban a fogás helyét vezetni kell, a Balaton esetében azt a települést kell megjelölni, amelynek partszakaszán a horgász horgászik, nyíltvízi (vízijárműről történő pl: vitorlás, csónak, stb.) horgászat esetén azt a települést, ahol van a kikötő, amelyből indult.

22.  Azt a kifogott halat, amely valamely korlátozás miatt visszabocsátandó a vízbe, kíméletesen és azonnal vissza kell engedni, akkor is, ha sérült vagy esetleg elpusztult.

23.  Tilos a megfogott halak kínzása. A kifogott halakat a horgászhely elhagyásáig élve kell tartani, vagy azonnal meg kell ölni.

24.  A szabályosan kifogott és elvinni kívánt, méretkorlátozással védett halat a horgász még a vízparton köteles gyorsan és kíméletesen megölni, az élő hal szállítása TILOS!

25.  A kifogott és szákba, pányvára, bilincsre helyezett halat kicserélni, később visszaengedni tilos. A visszaengedni kívánt halat a fogást követően a legrövidebb időn belül el kell engedni.

26.  A horgászzsákmány eladása, gazdasági jellegű cseréje SZIGORÚAN TILOS!

27.  A horgászzsákmányt a horgász a vízparton nem ajándékozhatja el!

28.  Tilos a behordás vagy más eszközzel történő bejuttatás (pl: etetőhajó), a csalit csak dobással lehet eljuttatni a meghorgászni kívánt területre.

29.  A haltelepítési pontokon elrendelt eseti időszakos tilalmak betartása kötelező.

30.  Horgászat közben a horgászhelyet elhagyni, a bevetett horgászbotokat őrizetlenül hagyni, illetve felügyeletüket másra bízni tilos.

31.  Szigorúan tilos az un. gereblyéző horgászmódszer és minden olyan módszer alkalmazása, amely során a horgot kívülről akasztják a hal testébe.

32.  A kívülről akadt halat megtartani TILOS!

33.  Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a horgászhely kivilágítása kötelező.

34.  Az őshonos halállomány védelme miatt razbórát, ezüstkárászt a Balatonba engedni, azzal csalizni SZIGORÚAN TILOS!

35.  Tilos a vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédelmet szolgáló építmények megbontása, károsítása.

36.  Szennyezett, szemetes horgászhelyen a horgászatot megkezdeni, vagy folytatni tilos. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.

37.  A Balatonon a halak nagy tápanyagtartalmú és nagy mennyiségű szoktató beetetéseTILOS.

A horgászrend 2012. január 1-én lép hatályba.

 

 

 

 

 

 

BALATONI HORGÁSZREND

A Balatonon és vízrendszerén a halászati jog gyakorlója a Balatoni Halászati Rt. (BH Rt.) 8600 Siófok, Horgony u. 1. A horgászoknak, a helyi viszonyokhoz igazodó Balatoni Horgászrend előírásait be kell tartaniuk.

E szabályok rendeltetése elősegíteni a horgászat céljának érvényesülését: a halfogást sportszerű eszközökkel és módszerekkel, a kifogott hallal való ésszerű kíméletes bánásmódot, a szabadidő kulturált eltöltését, az egészséges kikapcsolódást a természetben. A horgászatot törvények és egyéb jogszabályok szabályozzák. Az egyes vizeken a horgászközösségek, illetve a víz kezelői tovább szabályozhatják a horgászatot. Végül szabályozzák a horgászatot azok az etikai normák, amelyek mindenki számára biztosítják a zavartalan szabadidő-eltöltést.

A HORGÁSZATHOZ KAPCSOLÓDÓ JOGSZABÁLYOK

  • 1997. évi XLI. törvény a halászatról és a horgászatról, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 78/1997. (XI. 4.) FM rendelettel

  • 73/1997. (X. 28.) FM-KTM együttes rendelet a nem halászható (horgászható) halfajokról és víziállatokról, valamint az egyes halfajok szerinti halászati tilalmi időkről

  • 46/2001. (XII. 27.) BM rendelet a szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályairól

  • 49/2002. (XII. 28.) GKM rendelet a kikötő, komp- és révátkelőhely, továbbá más hajózási létesítmények általános üzemeltetési szabályairól, valamint az üzemeltetési szabályzatok alkalmazásáról

  • 1995. évi LVII. törvény a vízgazdálkodásról

  • 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról

  • 2/1985. (III. 28.) OVH rendelkezés a vizeken és a vízilétesítmények vízterületén víziállások létesítéséről és használatáról, valamint a víziállások felülvizsgálatáról

  • 1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről

  • 1978. évi IV. törvény a Büntető Törvénykönyvről

  • 2000. évi CXII. törvény a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásáról és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításáról

  • 22/1998. (II. 13.) Korm. rendelet a Balaton és a parti zóna nádasainak védelméről, valamint az ezeken folytatott nádgazdálkodás szabályairól

  • 2000. évi XLII. törvény a vízi közlekedésről

  • 39/2003. (VI. 13.) GKM rendelet a vízi közlekedés rendjéről

  • 273/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről

1.             Tilos a horgászat megkezdése, a helyi horgászrend ismerete nélkül.

 

2.             A Balatonon és vízrendszerén – a területi engedélyeken feltüntetett tóterületeken és folyószakaszokon – csak érvényes állami horgászjeggyel és területi engedéllyel szabad horgászni.

 

3.             Az állami horgászjegyen és a területi engedélyeken feltüntetett előírásokat minden horgász köteles betartani.

 

4.             Haltelepítések környezetében a falragaszokon vagy fákon elhelyezett eseti szabályozás betartása minden horgász számára kötelező.

 

5.             Saját és mások testi épsége védelmében a csónakból horgászó köteles a víziközlekedési szabályokat betartani így különösen a viharjelzés utasításainak, feltétel nélkül engedelmeskedni.

A csónak - a szükséghelyzet kivételével - „Figyelmeztetés az elővigyázatosság betartására jelzésnél (I. fokú viharjelzésnél) csak a parttól számított 500 m távolságon belül közlekedhet, „Figyelmeztetés a fenyegető veszélyre” jelzésnél (II. fokú viharjelzésnél) nem közlekedhet.

 

6.             Tilos a vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédést szolgáló építmények megbontása, károsítása.

 

7.             A Balatonon vízi állás (bejáró stég), horgászhely (horgász stég) csak a területileg illetékes jegyző hatósági jogkörében kiadott engedélye alapján létesíthető.

 

8.             Horgászhely elhagyása – bevetett horgászkészség esetén – illetve azok felügyeletének másra bízása tilos.

 

9.             Szennyezett, szemetes horgászhelyen horgászatot kezdeni, vagy folytatni tilos, a horgászat során keletkező hulladékot gyűjtőedényben (doboz, szemetes zsák) kell tárolni, és azt hulladékgyűjtőben kell elhelyezni. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.

 

10.        Kikötőkben, a kikötőrendben foglalt szabályok betartásával lehet horgászni.

 

11.        Amennyiben az adott helyen eltérően nem szabályozzák, tilos horgászni a kijelölt fürdőhelyen (strandon) május 01. és szeptember 30. között illetve olyan helyen, ahol a bevetett horgok, mások testi épségét veszélyeztethetik.

 

12.        A Balatonon, a halak nagy tápanyagtartalmú és nagy mennyiségű szoktató beetetése tilos. Etetőkosár használata engedélyezett.

 

13.        A kifogott halat – amennyiben az valamely korlátozás miatt visszabocsátandó a vízbe – kíméletesen és azonnal vissza kell engedni, hogy ezáltal a túlélési esélye ne csökkenjen.

 

14.        Azt a halat, amelyik valamely korlátozással védett, de a megfogását követően bármilyen okból sérült, vagy elpusztult, a horgász nem tarthatja meg, hanem köteles azt haladéktalanul a vízbe visszabocsátani.

 

Tartalom

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre